Klauzule niedozwolone
Tematyka tzw. klauzul niedozwolonych jest ściśle związana z funkcjonowaniem konsumentów w obrocie gospodarczym. Przy czym podkreślenia wymaga, iż zgodnie z art. 221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Regulacje dotyczące niedozwolonych postanowień umownych zawarte w kodeksie cywilnym stanowią przejaw implementacji prawa wspólnotowego, a precyzyjnie art. 3 dyrektywy Rady 13/13/EWG z 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.Urz.WE L Nr 95 z 21.4.1993 r., s. 29) oraz odpowiedź polskiego ustawodawcy na rosnącą liczbę doniesień o wykorzystywaniu przez przedsiębiorców konsumentów będących co do zasady na gorszej pozycji.
Bardzo często konsumenci próbujący zawrzeć umowę z innym podmiotem zawodowo zajmującym się daną branżą nie mają możliwości negocjować warunków umowy.
Mając świadomość takiej sytuacji ustawodawca wprowadził w Kodeksie cywilnym instytucję tzw. klauzul niedozwolonych (art. 3851 kodeksu cywilnego) Otóż zgodnie z przyjętą koncepcją postanowienia umowne, których:
- konsument nie mógł omówić indywidualnie,
- a które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy,
nie wiążą go. Co szczególne istotne na gruncie powyższych reguł w sytuacji zakwalifikowania danego zapisu jaku niedozwolonego pozostała część umowy nadal obliguje strony.
Kontrola danego zapisu umownego może zostać przeprowadzona na dwa sposoby:
- Jednym z nich jest tzw. kontrola incydentalna (indywidualna) dokonywana przez sąd niejako „przy okazji” zaistnienia sporu pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem. Wynik takiego postępowania jest skuteczny między dwoma podmiotami, których dotyczyła sprawa.
- Drugi rodzaj weryfikacji czy dany zapis jest klauzulą niedozwoloną (abuzywną) czy też nie to tzw. kontrola abstrakcyjna, która przeprowadzana jest przez specjalnie do tego wyodrębniony wydział sądu powszechnego – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie. Z powództwem do wskazanego sądu może wystąpić każdy kto mógłby zawrzeć umowę z podmiotem wykorzystującym klauzulę niedozwoloną.
W sytuacji gdy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzna, iż dany zapis umowny jest klauzulą niedozwoloną zostaje ona wpisana do Rejestru Klauzul Niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (na dzień 11 lipca 2014 r. rejestr zawierał 5725 klauzul).
Na gruncie tematyki postępowań grupowych pojęcie i znaczenie klauzul abuzywnych jest o tyle istotne, iż wprowadzenie klauzuli wykorzystywanej przez dany podmiot do w/w rejestru znacząco ułatwia poszkodowanym konsumentom dochodzenie roszczeń właśnie w przedmiotowym postępowaniu.